Кращі практики молодіжної політики міст-учасників конкурсу “Молодіжна столиця України-2022”

2020 рік видався надзвичайно складним для нас всіх. Тим більш вражаючими є досягнення міст-учасників національного конкурсу “Молодіжна столиця України-2022”, які попри пандемію та суттєві фінансові обмежені впродовж спромоглися реалізувати низку фантастичних ініціатив у сфері молодіжної політики. Це парки, туристичні маршрути, екологічні кампанії, освітні лекції в інноваційному форматі, нові молодіжні центри та багато-багато всього іншого! Сьогодні саме для вас ми підготували антологію кращих практик молодіжної роботи з десятків міст України, які змагалися за звання Молодіжної столиці України 2022! Let’s get right into it!

 💡 Вараш 💡 

Місто українських атомників вразило нас кількістю та різноманіттям ініціатив! Особливо приязно, що участь Вараша в конкурсі “Молодіжна столиця України” стала стимулом для підписання спільного меморандуму про співпрацю між Вараська міська рада, РАЕС та громадськими організаціями Вараша. Хотіли б відзначити фантастичну ініціативу Агенція сталого розвитку міста, яка спільно з Український   культурний фонд організувала мистецький вечір Вражай та Надихай. Вихованці Центр реабілітації м. Вараш спільно з особливими акторами з числа представників місцевої влади та бізнесу показали глядачам театральну виставу, соціальний ролик про рівні можливості в мистецтві та виставку прикладного мистецтва (художні вироби, картини, панно тощо). Цей проєкт показує єдність держави та Вараської громади в залученні молоді з особливими проблемами в соціальне та культурне життя міста. Реалізація проєкту “Вражай та надихай” є історією того, як за сприяння Українського культурного фонду маленьке місто на Рівненщині стало відоме на всю країну.

 💡 Ланівці 💡 

Містечко в Тернопільській області з березня 2019 року започаткувало при Лановецька міська рада Молодіжну рада Ланівців, девізом якої є «Хочемо змін! Почали з себе!». За підтримки Програми USAID DOBRE у 2021 р. був створений інклюзивний майданчик під назвою «Твій безмежний простір». Це один з небагатьох ігрових майданчиків в Україні, де вже на стадії проєктування були враховані потреби людей з особливими потребами. Зокрема, гойдалки та батути прилаштовані для користування людьми на візках. Крім цього, облаштоване місце відпочинку для молоді з оригінальними альтанками.

 💡 Кропивницький 💡 

Вражаючі молодіжні ініціативи в Кропивницькому реалізувалися завдяки зусиллям Креативний простір KOWO та Школа програмування Ш++. Зокрема, організація щорічного молодіжного IT-фестивалю Vesnasoft. До Кропивницького з’їжджається молодь з різних куточків України, а учасники поринають у світ IT, створюють власні мультфільми, вчаться програмувати поведінку роботів, розробляють власні комп’ютерні ігри, а також змагаються командами в хакатонах за цінні подарунки. Крім цього, спостерігається позитивний вплив на працевлаштування в Кропивницькому. Школа програмування Ш++, яка працює на волонтерських засадах, випускає десятки студентів з різним соціальним та економічним бекграундом. Як розповідають у школі, вони працевлаштували навіть колишніх шахтарів, таксистів та правоохоронців! Новоспечені айтішники працюють в IT-індустрії Кропивницького, а також в якості волонтерів долучаються до навчання наступних поколінь.

 💡 Фастів 💡 

Це привітне місто на Київщині здивувало нас проєктом “Кавовий опитувальник №1”. “Як заохотити молодь міста проходити соціально важливі опитування?” – Звичайно ж, запашною кавою! Молодь отримує смачну мотивацію висловлювати свою думку, Фастівська Міська Рада здобуває цінну та своєчасну інформацію про потреби й побажання громадян. “Кавовий опитувальник №1” – класний приклад симбіозу малого бізнесу, громадського сектору та місцевої влади.

 💡 Ужгород 💡 

Найзахідніший обласний центр України пишається проєктом “Разом сильніші”. Проєкт був розроблений та реалізований спільними зусиллями Карпатська агенція прав людини “Вестед”, ГО Закарпаття-Донбас, Ужгородська міська рада. Офіційна сторінка та Словацьким агентством з міжнародного розвитку та співробітництва SlovakAid. На базі ЗОШ №3 був створений сучасний креативний медіацентр. Відтепер школярі з усього міста зможуть спільно займатися творчістю та реалізовувати творчий потенціал. Креативний медіацентр є гарним прикладом спільних інвестицій місцевої влади та громадянського суспільства в молодь свого міста. У медіацентрі є студія для запису онлайн-радіо, фотостудія, обладнання для зйомки та монтажу відео/мультиплікації тощо. Подібні проєкти також допомагатимуть краще адаптуватися дітям внутрішньо переміщених осіб, які залишили рідні домівки на сході України в Ужгороді.

 💡 Переяслав 💡 

Це стародавнє місто на Київщині славиться своєю увагою до екологічної політики. Місто з 2016 р. входить до Угоди мерів щодо клімату та енергії. Молодіжна Рада Переяславської міської ради також активізувала свої зусилля для виховання екологічної свідомості з-поміж жителів міста. Наприклад, упродовж Європейського тижня сталої енергії молодіжна рада спільно з місцевим вишем проводили інформаційні кампанії в Переяславі. Учасники таких акцій отримали цінну інформацію щодо захисту довкілля та сортування відходів, адже в місті планується забезпечити кожний бюджетний заклад системою розумного сортування сміття. Важливо, що словами просвітницька ініціатива в Переяславі не обмежується: у школах міста діють еко-команди, що систематично влаштовують акції зі збору сміття та поширюють еко-свідомість з-поміж містян. Таким чином, у Переяславі створюються засади сталої екологічної політики та свідомого громадянського суспільства.

 💡 Мелітополь 💡 

Це сонячне місто на узбережжі Азовського моря раде запропонувати низку ініціатив. Зокрема, проєкт «Дівчата рулять» від Youth Hub “People.ua”, реалізованого за підтримки Український Жіночий Фонд / Ukrainian Women’s Fund. Волонтерки впродовж 9 тренінгів навчали дівчат Мелітополя особливостям ґендерної політики в Україні, можливостях для самореалізації тощо. По завершенню проєкт став платформою для організації дискусійного клубу для дівчат міста, а дівчата стали амбасадорами гендерної рівності у школах, вишах та хабах. Бачимо, як громадські активісти Мелітополя натхненно працюють для просвіти молоді, виховання в них самоорганізації задля недопущення дискримінації та сексизму в місті.

 💡 Ковель 💡 

Ця транспортна артерія Західної України пишається Молодіжний центр “Місто ідей”. Упродовж останніх двох років він був хабом, що акумулює зусилля та досвід волонтерів та активістів міста. Наприклад, активісти провели пізнавальну зустріч із засновником локальної сім’ї ресторанів в Ковелі. На конкретному прикладі вони дізналися про підводні камені заснування власного бізнесу в Україні. Разом з тим, командою “Міста ідей” також був презентований і власний проєкт “Горнятко своє носи з собою!”. Місцеві кав’ярні та ресторани будуть робити символічну знижку на каву покупцям із власними термочашками чи термосами. Так молодь міста піклується про екологічну ситуацію в регіоні. Варто зазначити, що досвідом реалізації такого проєкту з командою “Міста ідей” залюбки поділилися еко-активісти зі Львова та Нововолинська. Це свідчить про неабиякий розвиток регіонального молодіжного співробітництва на Західній Україні!

 💡 Калуш 💡 

Цей промисловий центр Заходу України відомий своїм Вільний простір «Пошта». Ініціативна молодь, окрім проведення культурних та екологічних заходів у місті, не забуває про інтеграцію загальнолюдських цінностей в рідному місті. У березні цього року для молоді був проведений захід, присвячений висвітленню тем прав людини, захисту від насилля та булінгу, законодавчому регулюванню цих питань в Україні та ЄС. Переконані, що подібні зусилля активістів у місті сприятимуть повноцінній інтеграції молоді Калуша в загальноєвропейський молодіжний простір!

 💡 Кривий Ріг 💡 

Це найдовше в Європі місто запам’яталося нам спільними ініціативами молодіжного центру #StudHub та місцевої туристичної агенції Кривий Ріг туристичний/Tourism in Kryvyi Rih, яка вже багато років використовує індустріальний потенціал міста для привернення уваги туристів з України та світу до міста. Так, У Молодіжному центрі впродовж 2020 року відбувся тренінг “Створення туристичного продукту міста”, а також спеціальний тренінг домедичної допомоги для екскурсоводів. Активісти разом з місцевою владою жваво розробляють практику “Кривий Ріг туристичний: нереальна реальність”, в результаті якого були створені індустріальні туристичні тури по найбільшим підприємствам міста. Важливо, що молодь міста піклується про використання багатої індустріальної спадщини свого міста для зацікавлення туристів з усієї України та світу.

Facebook
Twitter