(Укр)

Тут коротко представлені кращі практики та інновації у молодіжній політиці 10 міст, що увійшли до фіналу конкурсу “Молодіжна столиця України” 2018. Кожне з цих міст має свій підхід до таких ключових сфер як залучення молоді, сприяння працевлаштуванню, відзначення талановитої молоді та підтримка молодіжних організацій, студентське самоврядування та створення інфраструктури для розвитку творчих потреб молоді, спорту та здорового способу життя, організації якісного дозвілля молоді. Але ми зупинимось на найбільш успішних та унікальних практиках, котрі витворило кожне із міст, які варті наслідуванню у ваших містах та громадах.
img
(Укр) Івано-Франківськ
img

(Укр) Івано-Франківськ має потужний досвід фінансової підтримки молодіжних ініціатив на основі конкурсу проектів при використанні парципативного бюджетування Ще 2011 року міська рада схвалила відповідну програму розвитку, що регулює щорічне проведення конкурсу проектів та програм для громадських організацій міста. За весь період реалізації конкурсу проектів міською владою Івано-Франківська виділено 12 млн. 390 тис грн. На молодіжні проекти було витрачено орієнтовно 1/3 усіх коштів конкурсу. Додатково міська рада виділяє кошти на підтримку молодіжних фестивалів, конкурсів, пленерів, молодіжних творчих акцій та інших молодіжних заходів, які організовуються молодіжними організаціями. Окремо відбувається підтримка молодіжних проектів через парципативний бюджет, що у 2017 році склав 1 500 000 грн. Через цей інструмент молодь активно пропонує свої ініціативи, а мешканці міста визначають, які із запропонованих ідей будуть підтримані фінансово.
Цікавою інновацією Івано-Франківська є портал електронних петицій до влади міста (діє з 2015 року), яким активно користується молодь. Не менш активними молоді люди є і у власних ініціативах, що підтримують інноваційні проекти, гарні практики у громадах та покращують якість життя у місті – найвідомішою є “Тепле місто”. У програмній діяльності “Теплого міста” 9 тематичних програм – спорт, урбаністика, візуальний стиль міста, он-лайн радіо, соціальне підприємництво Urban Space 100, стала мобільність, вивіски, культурно-мистецька програма, ревіталізація колишніх індустріальних об’єктів та власні грантові програми.

img
(Укр) Вінниця
img

(Укр) Вінниця – місто пишається високим рівнем інклюзії, забезпечуючи комфортний простір для молоді з різними потребами в тому числі для молоді з інвалідністю в рамках усіх програм та заходів, що реалізуються у Вінниці. В міських підліткових клубах створені доступні умови, також в місті діє програма з комплексної реабілітації для людей з неповносправністю, програма соціалізації та адаптації місцевого простору для повноцінного життя у громаді молоді з інвалідністю, її участі у всіх соціально-економічних, політичних та культурних процесах. Наприклад, молоді надається можливість отримання професії, участі у спортивних змаганнях (2017 року було проведено всеукраїнські змагання Регбі на візках, олімпіада для дітей-інвалідів) та культурних проектах. Розвиток здібностей підлітків та молоді відбувається через цікавий проект Молодіжний банк ініціатив – підтримка проектів молоді через надання грантової підтримки. Особливістю полягає в тому, що гранти надаються теж молоддю, адже усе адміністрування відбувається 12 молодими людьми віком від 14 до 25 років. Молодь отримує досвід рідко доступний їх одноліткам – управління проектами, прийняття фінансових рішень, практичне втілення власних ідей.

img
(Укр) Львів
img

(Укр) Львівська міська рада є напевно наймолодшою в Україні бо 58% її працівники мають вік від 20 до 35 років. Активне залучення молоді відбувається через різноманітні програми стажування в органах місцевого самоврядування та існування у Львові окремого органу активної частини молоді – Студентського мера та Студентської Ради. Студентський Мер здійснює представницькі функції від імені студентської громади міста і є позаштатним радником міського голови. Обирається мер делегатами та відкритим голосуванням, до Студентської Ради делегують представників органи студентського самоврядування та студентські профспілки усіх вищих навчальних закладів. В Раді діє 7 відділів та прес-центр (Відділ освіти та науки, юридичний, соціальний, громадського контролю, культмасовий, планування робочого процесу, спортивний та корпоративних зв’язків).
Студентський Мер та Рада є захисником прав та інтересів студентства – опікується питаннями благоустрою, проживання та матеріальногозабезпечення студентства, виконує функцію діалогу студентів й молоді загалом з владними структурами. На підтримку молодіжних програм та ініціатив місто у 2017 році витратило 2% власного бюджету, що у порівнянні з іншими містами є досить високим показником (у середньому українські міста витрачають на молодіжну політику менше 1% власного бюджету).
Унікальним є досвід Львова з підтримки неповносправних дітей та молоді – Навчально-реабілітаційний центр “Джерело”. Соціалізація, необхідна фізична активність та реабілітація, здобуття навичок та вмінь, в тому числі професійного характеру дозволяють дітям та молоді з особливостями розвитку бути повноцінною частиною суспільства. В центрі “Джерело” діють театральна, музична, літературна та арт-терапевтична студії, поліграфічна, сувенірна та столярна майстерні. Для центру було спеціально збудоване приміщення, що повністю відповідає вимогам безбар’єрності, створена служба перевезення (дітей та молоді на візках), працюють волонтери.

img
(Укр) Кременчук
img

(Укр) В Кременчуці діє програма “Помічник депутатів з числа молоді” завдяки якій молодь, яка цікавиться політикою може вивчати процес прийняття рішень на місцевому рівні, відвідувати засідання Кременчуцької міської ради та її комісій. Перед кожним засіданням міської ради, представники молоді, що бажають відвідати засідання, проходять ознайомчий семінар з питань порядку денного, де питання форми та змісту засідань пояснюють молоді депутати та представники виконкому. Із 42 депутатів міської ради 8 мають вік до 35 років, а двоє було обрано у віці 20 років. Один із них під час обрання був головою студентського самоврядування Кременчуцького національного університету.
Також в місті діє Молодіжний Парламент та Кременчуцький міський комітет молодіжних організацій (діє з 1988 року). Комітет ініціював об’єднання усіх молодіжних проектів та заходів в одну комплексну міську програму “Молодь Кременчука” (розрахована на термін у 5 років, вперше була прийнята 2006 року). На сьогодні в місті діє уже третя така програма.
Також молодіжні організації є активними учасниками Ради сприяння розвитку міжсекторального партнерства, до якої у пропорційному відношенні входять представники бізнесу, виконавчої влади міста та громадськості. Рада займається залученням та розподілом коштів на підтримку громадських організацій та соціальних акцій. Квота громадськості, фактично, зайнята представниками молодіжних організацій.

img
(Укр) Луцьк
img

(Укр) Місто Луцьк залучає можливі ресурси обласного та міського центрів зайнятості, що мають програми для визначення професії та пошуку конкретної вакансії. А під час заходу “День кар’єри Profit Day” – усі охочі мають можливість подати резюме в кадровий резерв компаній та пройти попередню співбесіду. Є майстер-класи з пошуку роботи, самопрезентації, правила проходження співбесіди та написання резюме. Молодь орієнтують і допомагають у пошуку першого місця роботи – адже саме з цим часто виникають істотні труднощі. Частина молоді працевлаштовується вже першу на роботу у органи місцевого самоврядування, де діє відповідна програма стажувань.
За підтримки міської ради в Луцьку було підписано “Пакт заради молоді-2020”. Цей документ зобов’язує волинські підприємства створювати місця для стажування та працевлаштування молоді, закріплює партнерство бізнесу та освітніх закладів у цій сфері. Для сміливих діє міський Центр розвитку підприємництва, де консультують щодо визначених законом процедур та правил щодо підприємницької діяльності, написання бізнес-плану та оцінка ризиків і переваг, тенденції ринку послуг та праці.
Також реалізується теоретично-прикладна освітня програма «Волонтерський інкубатор». Вона полягає у популяризації волонтерського руху серед студентської молоді, надання теоретичних знань для визначених категорій населення (воїни АТО, сироти, переселенці, інвалідам і т.д.). Міською владою підтримується волонтерський рух «Серце до серця».
Один з перших в Україні діє Молодіжний центр Волині, як зразок реформування державної молодіжної політики, що функціонує у форматі коворкінгу, або хабу. Метою роботи є налагодження практичної роботи із молоддю за 4 напрямами: неформальна освіта, міжнародна робота, патріотичне виховання молоді, студентське самоврядування. Центр концентрує всю інформацію щодо освітніх програм, стажувань, тренінгів, можливостей для розвитку та дозвілля молоді.
Популярні проекти, що реалізував молодіжний центр це: Молодіжний працівник, Школа свідомого громадянина, «Lutsk Nigth Cinema» – відкриті нічні кінопокази. Варто зазначити, що «Lutsk Nigth Cinema» увійшов до 10 кращих практик молодіжної роботи в Україні за 2017 рік, й відзначений Міністерством молоді та спорту.

img
(Укр) Дніпро
img

(Укр) Дніпро – 2017 року прийняв унікальний Всесвітній форум української молоді діаспори, що зібрав близько 700 делегатів. Окрім дискусій учасники встановили рекорд України (розмалювали найбільший прапор України в стилі петриківського розпису) та взяли участь у створенні та відкритті муралу.
В місті регулярно відбувається фестиваль-гра “Джура-Самар-Фест” для молоді 14-16 років. Через цікаву змагальну форму гри поширюється національно-патріотичне та військово-спортивне виховання підлітків. Сімейний формат з цієї ж теми – фестиваль “Самар-Дніпро-Фест”, на якому організовані концерти, історичні реконструкції литовської та козацької доби, театралізоване дійство, прогулянки р. Самарою на козацькій чайці, літературна сцена, відвідини археологічних розкопок, екскурсії та квести козацькою фортецею, ярмарок народних ремесел і майстер-класи.
Дніпро вміє і любить розважатись, водночас не забуваючи про навчальну та виховну складову. Місто надає фінансову підтримку молодим педагогам – щомісячна надбавка у розмірі 2 тисяч грн.. протягом трьох років.
Дніпро стало першим українським містом, що приймало чемпіонат світу з воднолижного спорту. Участь у ньому брали учасники з 23 країн світу. Вік учасників – до 21 року. Спортивні події також є традиційною частиною молодіжної політики міста – міжнародний турнір з карате DniproCasioCup, 2 тисячі спортсменів переважно молодого віку взяли участь у марафоні в вересні 2017 року, чемпіонат України Street Workout 2017 та ціла серія супутніх спортивних заходів для молоді міста (“Вижимання на честь перемоги”, “Фестиваль молодіжних екстремальних видів спорту”, вуличні тренування та змагання з StreetWorkout)

img
(Укр) Тернопіль
img

(Укр) Тернопіль відомий своєю численною активною студентською молоддю. Дослідження показують, що до міських заходів протягом року залучається до 27% школярів і студентів. Окрім більш серйозної роботи з розвитку професійних навичок та можливостей, протягом року, в місті, відбуваються культурні заходи для молоді – фестиваль “Файне Місто” (великий міжнародний музичний фестиваль та Файне зимове містечко – конкурс вертепів, маланок та різдвяних шопок), наукові пікніки, Ternopil Hockey Classic – змагання з хокею на міському озері, Травневе свято неповторного галицького колориту, Мистецькі міжнародні фестивалі “Ї”, “Співоче Поле”, Всеукраїнський фестиваль вишивки та костюма, StudFest, кінофестиваль під відкритим небом “КіноВулиця”, Місто Майстрів, Короп-Фест, спортивні фестивалі “Рухаємо Тернопіль”, День здоров’я, Тернопіль СпортФест, Олімпійське Лелеченя.
Також в місті діють два Молодіжних центри – Центр дозвілля та молодіжних ініціатив ім. О. Довженка та комунальна установа “Дитячо-юнацький пластовий центр”. Центр дозвілля та молодіжних ініціатив було створено завдяки Громадському бюджету. В цьому центрі у співпраці з проектом “МедіаЛаб” створені можливості для навчання, проводяться тренінги для молоді, показ документальних та художніх фільмів, співпраця з бібліотеками. В “Дитячо-юнацькому пластовому центрі” діють 42 гуртки, які відвідують понад три з половиною сотні дітей. Виховання молоді, проведення занятть здійснюються за пластовою методикою.
Для молоді постійно діє проект “Свій серед своїх” спрямований на інтеграцію молодих людей з числа внутрішньо переміщених осіб до місцевої громади.

img
(Укр) Харків
img

(Укр) У Харкові діють схеми партнерства міської влади, місцевого бізнесу та навчальних закладів для розвитку можливостей молоді. Організовуються екскурсії на підприємства й компанії, круглі столи і ярмарки кар’єр, тренінги з професійної орієнтації та започаткування власної справи.
На базі національного економічного університету проводиться KUZNETS BUSINESS CHALLENGE – відкритий чемпіонат для молоді Харкова з вирішення бізнес-кейсів. Два рази на рік 5 міжнародних компаній надають бізнес-кейси, у фіналі відбувається захист представлених рішень, за результатами якого компанії запрошують учасників команди до себе на роботу.
На базі 25 університетів Харкова існують центри працевлаштування студентів та випускників. За 2017 рік ними було проведено 355 заходів з профорієнтації, пошуку роботи для студентів та працевлаштуванню. Загальна кількість студентів, які брали участь у заходах – 27 тисяч осіб. Щорічно відбуваються профорієнтаційні форуми для підлітків (особливо старшокласників) та їх батьків, як наприклад “Місто Професій”. Університет банківської справи організовує волонтерські тренінги, клуби з фінансової грамотності для дітей, батьків, вчителів.
На базі Національного економічного університету ім. С. Кузнеця діє стартап-центр “Перша столиця”, де було розроблено 80 проектів, KUZNETS SCHOOL DAY – серія практичних тренінгів, майстер-класів, ділових ігор для ов олодіння конкретними навичками за обраним фахом, також даний проект знайомить школярів з обраною сферою діяльності та університетом.
У співпраці з Національним університетом ім. В. Каразіна діє Школа Журналіста.
Окремим проектами для шкільної молоді є IT for You – навчання учасників у сфері ІТ та практика з розробкою замовлених кейсів. Бізнес за 30 днів – проект-кейс для тих, хто хоче розпочати власний бізнес, що залучає до тренінгів та майстер-класів професіоналів та гуру-бізнесу. Молодіжна рада Харкова спільно з Департаментом у справах сім’ї, молоді та спорту реалізувала масштабніші проекти: «Вони несуть відповідальність» – створений для усунення правового нігілізму серед школярів, «Платформа 77» – міжнародний театральний фестиваль та іміджевий проект м. Харків, «Театр під Відкритим небом» – живі соціальні перфоманси на вулицях міста від професійних театральних колективів міста; «Тільки TALK» – знайомства з відомим людьми країни у форматі ток-шоу; «Перший крок до успіху» – програма розвитку жіночого лідерства у східному регіоні України.

img
(Укр) Кам’янець-Подільський
img

(Укр) Кам’янець-Подільський –невелике місто, але його безперечно, можна назвати туристичним центром регіону. І міська рада активно підтримує молодіжні ініціативи та “start-up” спрямовані на створення туристично привабливих продуктів, проведення культурних акцій, фестивалів, започаткування власної справи. Щорічно в місті проводиться культурно-освітня акція “Я студент туристичного міста”, що не лише знайомить першокурсників (та всіх охочих) з історичною спадщиною та культурними цікавинками Кам’янця-Подільського, а й мотивує використовувати принади міста у своєму майбутньому.
В місті уже 17 років діє факультет муніципального управління – навчально-тренінговий модуль створений міською радою спільно з асоціацією навчальних закладів та Молодіжною Радою Кам’янця-Подільського. Факультет знайомить молодь зі структурою роботи органів місцевого самоврядування, перспективами розвитку міста, схемою підготовки грантових проектів, менеджменту в різних типах організацій.
В рамках навчання студенти мають підготувати та захистити власні проекти спрямовані на розвиток міста. 2017 року в місті вперше відбувся конкурс бізнес-проектів на базі міжнародної інвестиційної платформи Startup.Network. На конкурсі було представлено 14 креативних бізнес-ідей, в результаті голосування перемогу отримав проект створення туристично-молодіжного центру Етно-парк “Кам’янецька Січ”.
Спільно з місцевим бізнесом в місті проводиться конкурс бізнес-проектів “Нові Акули бізнесу”, переможці отримують грошові винагороди та можливість працевлаштування.
Кам’янець-Подільський поки що єдине українське місто, котре подало заявку на участь у загальноєвропейському конкурсі “Молодіжна Столиця Європи”. Місто увійшло до 10 кращих аплікацій 2015 року.

img
(Укр) Рівне
img

(Укр) В Рівному уже не перший рік активно діє Парламент дітей. Депутатами Парламенту є делеговані представники шкіл міста та освітніх підрозділів Палацу дітей та молоді віком від 14 до 18 років. Як правило до Парламенту приходять діти, що брали участь у “Літній школі лідерів”, яка проводиться у форматі семінарів, тренінгів, практичних занять, соціальних практик, що дозволяють підліткам відкрити у собі лідерські якості. Делегати обираються терміном на рік, в травні також обираються голова Парламенту, а у вересні – голови постійно діючих комісій. Щороку склад Парламенту оновлюється орієнтовно на 70%.
Процедура виборів голови Парламенту дітей імітує вибори президента України – формуються виборчі комісії, кандидати готують програми, беруть участь у дебатах. У день виборів члени комісій працюють зі списками, видають справжні бюлетені, опечатують скриньку, рахують голоси і складають відповідні протоколи посвідчені “мокрою” печаткою. Це є добрим тренінгом для розуміння усіх етапів та процедур дорослих виборів, у яких теперішні підлітки візьмуть участь по досягненні 18 років.
З 2001 року Парламент є дійсним членом Всеукраїнської ради старшокласників, а з 2009 – членом Європейського молодіжного парламенту.
Щороку члени Парламенту беруть участь у зустрічі міського голови з лідерами учнівських громад м. Рівне “Діти у міській раді” – відбуваються ознайомчі візити, знайомство зі службовцями, регламентом діяльності та механізмами прийняття рішень. Лідери Парламенту дітей проводять 4 робочі години спостерігаючи за роботою апарату міської ради. Важливими стали культурні, розважальні та навчальні проекти, члени Парламенту та усі охочі долучаються до волонтерської діяльності – проект “Діти – дітям”, “На крилах янголів”, щорічні шефські візити до Мізоцької школи інтернату, де діти-депутати проводять тематичний квест, тренінгове заняття та ігрову програму.
На завершення навчального року відбувається Лідерський форум, де голова звітує про діяльність і відбувається неформальне спілкування з молодими громадськими активістами, політиками, депутатами органів місцевого самоврядування, що дає яскраві життєві приклади для підлітків щодо розвитку та залучення до життя громади.

Facebook
Twitter